Památná a svatá místa

Kostel sv. Bartoloměje, starý hřbitov s kaplí a márnicí

Charakteristický urbanistický celek kostela z roku 1732, stojící uprostřed hřbitova obehnaného zdí včetně kaple s márnicí - typický celek pro vrcholné baroko Dobře zachovalá barokní budova z roku 1725, s kamennými architektonickými články, doklad výstavby města v baroku.

Socha sv. Floriána a Jana na kamenném mostě

Když byl most přes Tichou Orlici v roce 1841 dokončen, bylo rozhodnuto, že by bylo dobré na tomto prázdně působícím mostě postavit sochy. V roce 1843 Jablonští zaplatili sochu sv. Floriána a občané Lubníku a Mistrovic sochu sv. Jana z Nepomuku.

Socha Panny Marie (Immaculata) na náměstí

Je památkou z doby panování Marie Terezie, postavená v roce 1748, v době velkého mariánského uctívání.

Socha sv. Jana Nepomuckého

Byla postavena v ulici Českých bratří kolem roku 1730. Pověst mluví o tom, že zde stála šibenice, jiná, že na tomto místě přišlo mnoho lidí o život.

Kamenný kříž u kostela

Byl postaven v roce 1775, místo původního dřevěného, za peníze místních občanů.

Socha sv. Trojice u hřbitova

Byla postavena roku 1836 za peníze manželů Javůrkových.

Socha sv. Trojice u Lubníku

Stojí na bývalé cestě, která vedla od lubenské hospody do Špice a dál do Čech. V roce 1832 ji postavil šenkýř Filip.

Obraz Nejsvětější Trojice

u Orličkovského potoka byl opraven ze sbírky mezi občany. Obraz maloval malíř Karel Neškudla v roce 1925.

Morový sloup

Stojí na rozcestí silnic k Bystřeci a Bystříčku. Je to štíhlý obílený sloup se čtyřmi výklenky v hlavici. V nich bývaly obrázky Kristova utrpení. Je shodný s morovým sloupem v Kameničné z roku 1860. Jsou oba od téhož kameníka.

Sluneční hodiny

V roce došlo k rozsáhlejším úpravám kostela a fary. Při té příležitosti byly obnoveny a sgrafitem vyrýsovány u vchodu na hřbitov u kostela sluneční hodiny podle výpočtů ředitele státní hvězdárny v Ondřejově Dr. Františkem Nušlou.

Pomník 1866

Stojí při státní silnici č. 11 nad Jablonným směrem na Moravu. Je to jednoduchý pískovcový jehlan na jehož čelní straně je vytesán a vyzlacen kříž a letopočet 22.7.1866. Byl odhalen 27.7.1891 na místě přepadu a na památku padlým občanům.

Pomník bojovníkům za svobodu

Stojí před starou školní budovou. Byl odhalen v roce 1965 padlým a umučeným občanům v první a druhé světové válce.

Cyrilometodějský kámen

Je zasazen ve stráni v ulici Českých bratří. Hrubě tesaný kámen s jasně patrným křížem. Váže se k němu mnoho pověstí. Staří Čechové prý takto označovali místa, kde se zastavili svatí věrozvěstové Cyril a Metoděj na své cestě do Prahy.

Most přes Tichou Orlici

Byl otevřen 25.3.1843 pro provoz na postavené Moravsko-haličské silnici (dnešní č. 11).