koste sv. Jana Nepomuckého – Orličky

Logo filiální kostel (bývalý farní) sv. Jana Nepomuckého
O místu:

Na vrchním toku potoka Orlička leží obec Orličky. Místo je zmiňováno jako dřevařská osada, pravděpodobná je i činnost sklárny. Mýcením lesů k zajištění dostatečného množství paliva pro sklářské pece a pro stavbu obydlí získávali první usedlíci půdu pro zakládání polí.
Původní jméno německy Worlicka /od roku 1913 – 1924 Adlerdorfel/, Vorlička, Orlička a dnešní Orličky má svůj původ od potoka, který protéká obcí Orlička – Adlersbach /Orlické hory – Adlergebirge/.

O postavení kostela v obci se nejvíce zasadil Jan Jindřich Schlesinger, knížecí purkrabí na panství opavském a krnovském ve Slezku. Základní kámen byl položen 18.září roku1775. Stavba pokračovala velmi rychle kupředu, proto už 15.září roku1777 byl na dohotovené věži slavnostně vztyčen kříž s věžní kopulí.
Dne 11.října roku 1778 byl kostel dokončen a slavnostně vysvěcen. Kostel je zasvěcen patronu země české - svatému mučedníku Janu Nepomuckému.

Místo uskutečnění

N 50°1.81832', E 16°40.76085'