kostel sv. Vavřince – Čenkovice

Logo farní kostel sv. Vavřince, jáhna a mučedníka
O místu:

Čenkovice, osada ležící na úpatí Bukové hory na konci údolí, vytvořeného potokem Čenkovičkou. Poprvé připomínaná v roce 1304 jako Czenkendorf (odvozeno podle jména „Čeněk“ prvního dohlížitele nad kolonizací místa), kdy náležela k lanškrounsko-lanšperskému panství.

Archivní údaje stvrzují, že v roce 1636 - v době třicetileté války  - byl na Mlýnském kopci postaven spolu se hřbitovem dřevěný kostel, zasvěcený mučedníku svatému Vavřinci. Farnost spadala pod duchovní správu z Jablonného nad Orlicí.

Stojí za povšimnutí, že doslovná zmínka - vypsaná z archivu - byla psána v roku 1650 ještě v jazyku staročeském: "Wléž obczy Czěnkovské gest kostel založený Sw. Wavržincze, mucžedenika Panie. 8. dne miesycze dubna Letha Panie 1650. Lorentz Sebestian Totten wolff, sprawcze panstvy." Všechny další záznamy v archivu jsou pak již psány pouze německy.

Za vlády Marie Terezie byla roku 1768 v Čenkovicích postavena vlastní fara - stála na místě nynějšího hostince Jednoty. Za vlády císaře Josefa II.  byl roku 1782 vystavěn zděný kostel.

Nejbližší události v místě (rozmezí od 9.5. do 19.5.2024)

Den Čas Druh intence
neděle