Národní týden manželství 2024. Převzato z několika zdrojů.

Když Bůh přemýšlel o stvoření člověka, rozhodl se, že stvoří muže a ženu. Každého jinak, ale tak, aby spolu mohli být jedním člověkem. Tak nám to říká první kapitola Bible. Tato rozdílnost nás všechny provází dějinami. V každé kultuře můžeme sledovat, jak se s ní lidé snaží vyrovnat nebo z ní vytěžit co nejvíce. Hovoří se o ženském a mužském principu, mužských či ženských vlastnostech, povoláních nebo rolích.

"Hlavní problém vidím v tom, že lidé jen málo berou v úvahu dobrý důvod pro odlišnost obou pohlaví," tvrdí americký psycholog a publicista Kevin Leman. "Muži a ženy jsou stvořeni tak, aby se po tělesné, duševní a emoční stránce vzájemně doplňovali. Tyto rozdílnosti si ovšem všeobecně velmi málo připouštějí. Zároveň se střetávají s prudkými změnami někdejšího tradičního postavení svých pohlaví. Osobní nevědomost a společenské převraty tak kvalitu současných partnerských a manželských vztahů velmi podrývají."

"Ve své praxi často vidím, že jakmile si partneři odlišnost vycházející z příslušnosti k opačnému pohlaví připustí, dostávají šanci pro nový a mnohem efektivnější způsob řešení konfliktů," tvrdí Leman. Jako mnoho dalších manželských poradců i on vůbec nejčastěji slýchá od párů nářky na vzájemné neporozumění v emoční oblasti:

"Neposlouchá mne, nezajímám ho, citově vedle něho strádám," stěžují si ženy. "Všechno přehání, jedná iracionálně, unavuje mne svými věčnými stížnostmi," vadí mužům.

Má-li vztah mezi mužem a ženou přetrvat ku zdraví a spokojenosti obou, pak je nezbytné na sdílení v emoční oblasti pracovat. Důvod je prostý: jsou to právě emoce - včetně dojmu, že "jednám racionálně" (pro muže) nebo dojmu, že "mé emoční nároky jsou oprávněné" (pro ženy) - které nakonec řídí náš vnitřní svět. A ten zase bezprostředně ovlivňuje, jak se chováme navenek. "Dokud partneři setrvávají pouze u výměny frází, faktů, názorů nebo hodnocení, a nemluví o pocitech, zůstávají při povrchním způsobu sdílení," varuje psycholog.

Muži mívají se sdílením pocitů obrovský problém, a ženy pro to nemají pochopení. V případě nejbližšího člověka, s nímž jsme se rozhodli strávit zbytek života, je ale snaha o citovou otevřenost naprostou nezbytností, nemá-li vztah skončit v slepé uličce. Naději na zdravou budoucnost mají dle Lemana nakonec jen ty páry, u nichž k ´průniku niter´ dochází a kde mohou oba hovořit otevřeně, aniž je za to druhá strana soudí, uráží, obviňuje nebo odmítá.

Základní rozdíly mezi ženou a mužem

Ženy a muži obecně (průměrně) vnímají svět rozdílně – na úrovni příjmu informací i na úrovni vyhodnocení. Dříve se neočekávala výměna rolí (muž sbírá borůvky a žena řídí letadlo) – náročnost života to neumožňovala, platil princip oboustranně výhodného vztahu.

Mezioborové výzkumy z oblasti psychologie, sociologie a neurobiologie vymezují nejčastější rozdíly mezi mužským a ženským myšlením zhruba takto:

Muži Ženy
Myslí více analyticky Myslí více empaticky
Směřují přímo k řešení problémů. Mají smysl pro racionální a "efektivní" řešení Směřují ke sdílnosti při hledání řešení ("myslí nahlas")
Jsou soutěživí Více než o vlastní vyniknutí jim jde o nalezení vzájemnosti
Orientují se na jeden cíl (pohyb vpřed, podobnost s vystřeleným šípem) Jsou schopny směřovat k více cílům zároveň (pohyb v kruhu, podobnost s pohybem po spirále)
Vyhovuje jim hierarchické uspořádání, které jasně určuje pravomoci (kdo o čem rozhoduje?) Upřednostňují horizontální uspořádání (hlavní je soudržnost a harmonie!)
Lépe snášejí fyzické i psychické nepohodlí Hůře snášejí fyzické i psychické nepohodlí
Spory řeší přímo, včetně zapojení fyzické síly Spory řeší nepřímo, včetně zapojení "intrik"
Touží být uznáváni, obdivováni, váženi Touží být milovány
Zajímají se o věci jako o celek, obecně Zajímají se o detaily a konkrétní situace
Výrazněji oddělují rozum od citů Prožívají situace citově, naplno
Nevyhýbají se nebezpečí Potřebují pocit bezpečí, jistoty a ochrany
Vyrovnávají se s problémy a stresem přemýšlením v ústraní a hledáním řešení Cítí potřebu o tom, co je trápí, mluvit a hledají soucítění
Vnímají a prožívají věci a události s odstupem, nadhledem Mají větší schopnost vidět věci zevnitř, ztotožnit se s nimi
Cítí se být vnějšími ochránci rodinných společenství (zastupují rodinu navenek a ekonomicky) Cítí se být vnitřními ochránkyněmi rodinných společenství (pečují o domov a "rodinný krb" zevnitř)
Problémy analyzují, uvažují nad nimi, hledají argumenty Mají větší schopnost celoobsáhlého myšlení (rychle, intuitivně)
Větší schopnost abstraktního myšlení Soustřeďují se na konkrétní problémy
Jsou zaměření na budoucnost, mají blíž k plánování Prožívají blízkou přítomnost
Více se soustřeďují na materiální věci Soustřeďují se velice na člověka, jeho nitro, povahu

Samozřejmě nejde generalizovat! Jak víme z praxe, zmíněné skutečnosti se nemusí nutně vázat na uvedené pohlaví. Zároveň, jak opět vídáme okolo sebe, výjimky spíše potvrzují pravidlo.

Žena může vyslovit za den 6 – 8 tisíc slov + 2 tisíce zvuků, 8 – 10 tisíc gest a výrazů. Muž použije za den 2 – 4 tisíce slov, 1 – 2 tisíce zvuků a 2 – 3 tisíce signálů řeči těla. Cca 1/3 ve srovnání se ženou.

Pokud jsou slova odmluvena, je doma klid. Když ne, muž se cítí být obtěžován a vyslýchán. Muž chápe hovory jako žádost o jejich řešení. Mozek je naprogramován, aby navrhoval řešení a akci, což je také skrytá žádost, aby byla žena zticha.

Žena hlavně potřebuje, aby jí muž naslouchal a vnímal. Dobré je to někdy plánovat: Ráda bych si s tebou dnes promluvila o tom…šlo by to po zprávách?

Ženy by s muži měly probírat vždy jen jednu věc.

Rozdíly ve způsobu komunikace lze shrnout přibližně takto:

  • Žena komunikuje více než muž, vyrovnává se se stresem mluvením.
  • Žena si chce povídat, muž spíš řešit.
  • Žena „okecává“, muž jde k věci.
  • Žena potřebuje ujištění, že ji muž vnímá.
  • Komunikace je pro muže prostředkem k dosažení cíle, pro ženu cílem.
  • Ženy lépe čtou řeč těla, muž často lež ženy nerozezná.
  • Většina žen ráda mluví, proto je spíš přitahují profese slovně komunikovaných oborů.
  • Muž hovoří v kratších a strukturovanějších větách. Jasnější sdělení.
  • Muži jsou sdílnější pod vlivem alkoholu. Mužská komunikace se proto odehrává v hospodách…
  • Ačkoli muži mají větší slovní zásobu, méně ji používají. Ženy to dohání k šílenství.
  • Žena používá často přehnané výrazy.
  • Ženy odrážejí svojí mimikou sdělení druhé strany, muži mají pokerovou tvář.
  • Ženy hovoří s cílem udržovat vztahy a navazovat přátelství, muži aby sdělili fakta. Je to tak i s mobilním telefonem jako nástrojem…
  • Ženy přemýšlejí nahlas, vypočítávají seznam věcí, které musí do večera vyřídit apod. Muže to ruší.
  • Když žena mlčí, je asi něco v nepořádku. Mlčení ženy nad 10 minut může být signálem rozzlobenosti.
  • Mlčení muže je směřováno k jeho problémům. Je s nimi nejraději sám. Muž nemůže řešit problém a ještě u toho poslouchat. „Pojď si o tom promluvit“ nepomáhá…

 


Zdroje a inspirace:

Existují rozdíly mezi mužským a ženským myšlením?

https://www.evalabusova.cz/clanky/rozdily.php

Rozdíly mezi mužem a ženou - Lovec a ochránkyně sídla - část 1

(Prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc.) 

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2006/cislo-7/rozdily-mezi-muzem-zenou.html 

Rozdíly mezi mužem a ženou - Mlčení a mluvení, testosteron a estrogen - část 2

(Prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc.) 

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2006/cislo-8/rozdily-mezi-muzem-zenou.html 

Rozdíly mezi mužem a ženou - Co mají společného - část 3

(Prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc.) 

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2006/cislo-9/rozdily-mezi-muzem-zenou.html 

Rozdílnost muže a ženy

https://www.manzelstvi.cz/rejstrik/vecny-rejstrik/rozdilnost-muze-a-zeny.html 

Rodinný život

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/190404nove-cislo-rodinneho-zivota-rozdily-mezi-muzem-a-zenou 

 


Připojujeme se k akci Národní týden manželství zveřejněním inspirativních článků a příspěvků. Prosme za manžele, aby společně zvládli překonávat těžkosti, které jim život přináší, aby byli sobě navzájem oporou a povzbuzením.