Národní týden manželství 2024. Překlad článku z června 2016 o herci z filmu Fireproof.

Život se neodehrává jako sitcom, ve kterém se vše vyřeší během 30 minut. Zeptejte se Kirka a Chelsea Cameronových, kteří spolu zažili vztah jak v seriálu, tak i v reálném životě.

Herci obsazení do role dvou zamilovaných v Americe oblíbené situační komedii z 80. let „Growing Pains“ museli ve svém vztahu v seriálu prožívat spoustu konfliktů, aby zaujali diváky a přinutili je ke sledování dalších epizod. Ale když Kirk a Chelsea spolu začali chodit a uzavřeli sňatek, stal se jejich vzájemný závazek rozhodně hlubším, než by se dalo shrnout do vtipných hlášek.

Od té doby čelili výzvám, které neměly rychlé ani snadné řešení. Ale jejich manželský slib a trvalý vztah inspiroval generaci unavenou hollywoodskými svatbami a rozchody. V kultuře, kde lze svatbu celebrit často počítat na dny nebo dokonce hodiny, manželství Kirka a Chelsea vzkvétá již více než 25 let. Jaké je tedy jejich tajemství?

Bez kompromisů

Když při svatbě Kirk sliboval, že zůstane Chelsea věrný až do smrti, uvědomoval si dobře sílu svého slibu. „Manželství je smluvní vztah mezi mnou, mou ženou a Ježíšem,“ říká Kirk. „A z tohoto smluvního vztahu není možné uniknout.“ Svému manželskému slibu pak Kirk zůstává věrný i při vstupu na scénu.

V roce 2008 hrál Kirk Cameron ve filmu Fireproof a na konci se měl políbit s herečkou Erin Betheou. Věřil ve filmové poselství závazku, ale polibek, ač při natáčení, by ohrozil jeho závazek vůči své manželce. „Na líbání s herečkou není nic uměleckého,“ říká Kirk. „Líbáte ji. Dal jsem si závazek, že žádnou herečku nepolíbím, nikdy. To je vyhrazeno mé ženě.“ V důsledku toho produkční společnost natočila líbací scénu v siluetě, kdy se Chelsea, Kirkova manželka, oblékla tak, aby vypadala jako jeho kolegyně. Tímto Kirk dostál svému slibu a film dokončil.

„Bůh určuje podmínky a pravidla,“ říká Kirk, „my ne. Je to osobní vztah postavený výhradně na důvěře. Důvěřujte především Bohu – že se v síle Ducha svatého a s vírou posouváme vpřed, pak Bůh učiní všechny věci společně k dobrému, bez ohledu na okolnosti.“

Smysl závazku

Kirk a Chelsea poukazují na to, že jejich manželství není dokonalé a občas nebylo snadné. Pro Chelsea tento závazek znamená, že je ochotná Kirka podporovat bez ohledu na to, jak se cítí.

„Ježíš říká, abyste projevovali lásku, ať už lásku cítíte nebo ne,“ říká Chelsea. „Bůh nám požehná skrze naši poslušnost. Není to prostřednictvím jednání řízeného našimi pocity. Chci důstojně chodit s Pánem,“ říká. „Toto je moje nejdůležitější povolání.“ A jak se to projevuje v každodenním životě? „Prostě zůstat oddaná – pilně pracovat na poslání být manželkou a matkou.“

Když se Kirk a Chelsea ohlédnou zpět na těžká období svého manželství, uvědomí se, že tyto náročné chvíle byly často důsledkem nabitého programu, sobectví, stresu a velkých životních změn.

„Pokud vydržíte dostatečně dlouho,“ říká Kirk Cameron, „pokud důvěřujete Pánu, můžete říct: Bůh nás v těchto dobách hodně naučil. Naučil nás být trpělivými. Naučil nás být laskavými. Naučil nás být nezištnými a upřednostňovat potřeby svého partnera před těmi vlastními.“

Malé okamžiky

Ukázalo se, že trávit čas jen spolu je pro Cameronovy téměř nemožné. Jejich dny jsou extrémně nabité, protože vychovávají 6 dětí – Jacka, Isabellu, Annu, Luka, Olivii a Jamese[1]. Mezi rozvrhy dětí a Kirkovým cestováním kvůli filmování poznaly důležitost pospolitosti.

Chelsea vzpomíná, jak mezi nimi jejich oddělené aktivity a cestování vytvořily odstup. Aby získali zpět to, co ztratili, Kirk a Chelsea spolu začali v úterý ráno snídat. Chelsea říká: „Snídali jsme spolu a bylo to úžasné. Chci říct, že strávíš hodinu spolu a díváš se přes stůl na svého manžela a uvědomíš si, proč tě mám tak ráda! Protože se nedá říct, že bych dnes ráno byla do tebe blázen, ale teď tě mám ráda!“ Chelsea se zasměje a pak dodává: „Kirk a já spolu opravdu rádi mluvíme.“

Když se jim to podaří, Cameronovi odběhnou do domku pro hosty na jejich zahradě, kde si mohou v klidu popovídat. Kirk říká, že si spolu povídají, zatímco děti sledují film nebo čtou knihy. Rychle podotýká, že pro ně není dlouhodobě reálné chodit každý pátek na rande, protože je těžké sehnat chůvy pro šest dětí. Chelsea dodává: „Jen se snažíme najít pár volných okamžiků pro sebe. Hodně času z toho trávíme povídáním o dětech, ale to nevadí, protože je to čas, kdy jsme jen sami dva.“

„Páry musí co nejlépe využít i malé chvilky, i když se jedná třeba jen o 10 či 20 minut,“ říká Kirk. „Pokud manželé čekají na výlet jednou za půl roku, aby mohli být jen spolu, budou se od sebe vzdalovat – dva týdny v roce nestačí. Aby jejich manželství fungovalo, musí spolu manželé každý den komunikovat a mluvit spolu.“ Kirk to dělá úmyslně: „Odložil jsem ovladač a noviny a zeptal se: Jak se máš? Co se děje? Na co myslíš?“

Lekce v manželství

Během let v manželství se Kirk naučil, jak naslouchat potřebám a obavám své ženy. Když přemýšlí nad plány, které je třeba ten který den udělat, zeptá se své ženy: „Zlato, řekni mi, co máš v plánu. Co se dnes budeš snažit udělat? Chci ti pomoci.“ To, co řekne, se posune na první místa v jeho seznamu úkolů. Kirk se pak ze všech sil snaží plnit úkoly, aby mohl pomoci a být požehnáním své ženě.

Kirk povzbuzuje manžely, aby „chodili do školy“ a studovali své manželky. A stejně tak povzbuzuje manželky, aby studovaly své manžely. Manželé by se o sobě měli dozvědět co nejvíce – co se jim líbí a co ne, a v jakých oblastech mají problémy a potřebují pomoc. S těmito znalostmi mohou převzít iniciativu k naplnění těchto potřeb a dělat věci, které ukazují, že si svého partnera váží.

Chelsea říká, že se po svatbě musela naučit (a stále se to učí) ustupovat od konfliktů. Už netrvá pouze na tom, co považuje za správné, ale na tom, co říká Bůh, že je Pravda. „Naučila jsem se více důvěřovat Pánu a nesnažit se brát věci do svých rukou a řešit je vlastními silami,“ říká.

Tajemství změny

Pro Chelsea je klíčové odpouštění. Postupem času si uvědomila, že není jejím úkolem Kirka měnit. Místo toho musela dovolit Duchu svatému, aby změnil ji.

„Lidé častokrát říkají: No, kdyby přestal dělat tohle, pak budu taková,“ říká Chelsea. Už se tím ale nezaobírá. Místo aby se soustředila na svého manžela, kterého nemůže změnit, soustředí se na to, aby dala do pořádku svou část manželství. Kirk dělá to samé.

A jak si dát do pořádku svou část manželství? Kirk Cameron říká, že to začíná změnou srdce. „Uvědomte si, že jádrem problému v manželství je vždy problém srdce.“ Kvůli sobectví by například manžel mohl dojít k závěru, že mu jeho partnerka nedává to, co si myslí, že si zaslouží. V důsledku toho se žena nemusí cítit milována.

„Jediný, kdo může změnit srdce hříšného muže nebo ženy a přimět ho nebo ji k bezpodmínečné lásce, je Všemohoucí Bůh,“ říká Kirk. „Musí se stát nadpřirozená věc. Bez nového srdce nepomohou ani všechny nejlépe míněné rady z celého světa.“

 

Andrea Gutierrez, redaktorka časopisu Focus on the Family

[1] Manželé Cameronovi vychovávají šest dětí. Protože sama Chelsea je adoptovaná, bylo pro ni přirozené poskytnout domov některému z dětí, které nemá vlastní rodinu. Proto si s manželem osvojili postupně čtyři děti – každé po roce. A potom se jim ještě narodili další dvě vlastní děti.

 


Zdroj: https://www.focusonthefamily.com/marriage/at-home-with-kirk-and-chelsea-cameron/ 

 


Připojujeme se k akci Národní týden manželství zveřejněním inspirativních článků a příspěvků. Prosme za manžele, aby společně zvládli překonávat těžkosti, které jim život přináší, aby byli sobě navzájem oporou a povzbuzením.